Machine automatic weight and automatic fill in the bag , bag holding with clamp and than moving on conveyor for stitching and than storage.





₹ 568000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Filling Range | 25 kg |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Mechanism | Belt Feeder |
| Usage/Application | Industrial |
| Bag Type | Metalized, Stand Up Barrier |
| Power Consumption | 20-30 W |
| Capacity | 250BPH |
| Brand | Sigma |
Specifications:





₹ 379000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 200 bag/ hour |
| Weigher Configuration | Linear |
| Filling Material | Granules |
| Number Of Heads | 1 |
| Filling Range | 25 to 50 kg |
| Brand | sigma |
| Air Consumption | 6 cfm |
| Power Consumption | 5 HP |
| Filling Method | Weighmetric |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 468000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 250 BAG/HOUR |
| Filling Product | Grain, Sugar, Salt, Granule, Fertilizer, Chemical |
| Filling Speed | 2-4 bag/min |
| Machine Type | Automatic, Semi-Automatic |
| Machine Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 3 phase |
We are actively engaged in offering an extensive range of Digital Weighing Bagging Machine. Our machine is given in customized options as per the need of customers. This machine is manufactured at our ultra-modern production unit by using progressive technology. Also, this machine is examined by our quality inspectors on various parameters for supplying flawless range.
Specifications:
Driven Type: Electric
Packaging: Bags
Bag Width: 60-200mm
Weighing Machine: 10 Heads Weigher





₹ 432000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Material | Powder |
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Number Of Heads | 1 |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 250 BAG/HOUR |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Level | Automatic |
| Filling Product | Fertilizer, Grain, Granule |
| Filling Speed | 2-4 bag/min |




₹ 355000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Bag Type | Open Mouth |
| Packaging Type | Bags |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Drive Type | Electrical |
| Production Capacity | 6–8 ton/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Heads | 1 |
| Bag Clamping | Pneumatic |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
Sigma Instrumentation is manufacturer of all type Electronic Bag Filling, Digital Weighmetric packing system as per clients require.




₹ 396000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Filling Range | 50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Material | Metal |
| Voltage | 400-415 V |
| Packed Product | Cattle Feed, Grains & Pulses, Powder, Granules, Cement & Mortar, Fertilizer, Sand & Minerals |
| Bag Type | Paper Bag, HDPE Bag |
| Capacity | 250 BPH |
| Power Source | Electric |
Specifications:





₹ 237600 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Product Type | Granule, Powder |
| Number Of Heads | 1 Head |
| Filling Technology | Weigh Filler |
| Container Type | Tin, Jar |
| Operation Mode | Push Button |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Semi- |
| Material | Mild Steel |
| Structure Material | SS304 |
we have emerged as one of the distinguished manufacturer and supplier of Semi Automatic Filling Machine. This Semi Automatic Filling Machine is manufactured from high quality components under the guidance of skilled professionals keeping in mind market prevailing norms. Owing to high performance, less maintenance, operational fluency, reliable performance, longer service life and cost-effectiveness, this Semi Automatic Filling Machine is highly demanded in the global market.
Features:
Sturdy construction
Optimum performance
Durable
Specifications:
Filling Type: Piston ,Electric
Service: After Service
Fctory Since: 1999 Year
Quality: Good








₹ 348000 / PieceGet Latest Price
| Packing Speed | 4-6 pack/min |
| Filling Material | Granules |
| Capacity | 250BPH |
| Pouch Capacity | 500-1000 g |
| Number Of Heads | 1 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Type | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 3 phase |
Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
25, Shreenathji Estate, NR Panjab Natlonal Bank, Vatva G I D C Phase, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India






