We are manufacturing of Bag Filling Machine as per customer requirements.






₹ 468000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Range | 1000 kg |
| Bag Type | Metalized |
| Filling Product | Fertilizer, Chemicals, Grain, Minerals, Salt, Sugar, Plastic Granule, Cement |
| Filling Speed | 10 bag/hr |
| Discharge Type | Screw Feed |
| Brand | SIGMA |
| Capacity | 300-2000 KG |
| Power Consumption | 440 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Manual |




₹ 474000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Jumbo Bag Filler |
| Bag Type | Metalized |
| Filling Range | 1000 kg |
| Production Capacity | 10–15 ton/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling Product | Grain, Chemicals, Sugar, Plastic Granule, Minerals, Cement, Fertilizer |
| Filling Speed | 10 bag/hr |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
| Discharge Type | Screw Feed |
| Filling Mechanism | Screw Feeder |




₹ 468000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | FIBC Bag |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 10-12 BPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Filling Product | Chemical, Grain, Granule, Fertilizer, Sugar, Cement, Salt |
| Filling Speed | 4-6 bag/min |
| Machine Type | Semi-Automatic, Automatic |
| Machine Phase | Three Phase |
| Power | 3 phase |
Specifications:




₹ 630000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Range | 1000 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 400 V |
| Bag Type | Metalized, Stand Up Barrier |
| Capacity | 12-15 BPH |
| Brand | SIGMA |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Semi-Automatic |
The Sigma Big Bag Packaging units features a robustly 4-way constructed support frame, a minimum of moving parts and is suitable for different bag sizes. The stainless steel, double-walled filling head has a fixed position with aspiration connection and bag clamping ring. It enables an efficient filling and de-aeration. The unit has an integrated platform weighing system with 4 electronic weigh load cells. The bag support frame with specially designed fixed bag loop retainers offers an easy drive-off for filled big-bags. Machine also known as a Jumbo Bag filling Machine.
Specifications:




₹ 465000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | Metalized |
| Filling Range | 2000 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 30-40 W |
| Brand | SIGMA |
| Capacity | 500- 2500 KG BAG FILLING |
| Voltage | 400 V |
| Material | Stainless Steel |




₹ 354000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Range | 500-1000 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Bag Type | Metalized |
| Capacity | 500-2000kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 440v |
| Brand | SIGMA |









₹ 498000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 10-12 BPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Power | 5Hp |
| Power Consumption | 440 V AC |
| Brand | SIGMA |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 432000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | FIBC Bag |
| Filling Range | 500-1000 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 300KG -2000 KG |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 440 V AC |
| Brand | SIGMA |




₹ 588000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | FIBC Bag |
| Filling Range | 1500 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Filling Product | Grain, Chemicals, Minerals, Fertilizer, Sugar, Salt, Plastic Granule, Cement |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 440 |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SIGMA |
Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
25, Shreenathji Estate, NR Panjab Natlonal Bank, Vatva G I D C Phase, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India







