





₹ 300000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| System Type | Screw Conveyor |
| Application | Material Handling |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sigma |
| Length | 1-10 feet |
| Material Handling Capacity | 1-50 kg per feet |
| Automation Grade | Manual |
| Load Type | Bulk Load |



₹ 165000 / UnitGet Latest Price
| Capacity | 100 Kg |
| Screw Diameter | 8 inch (200 mm) |
| Length | 10-20 feet |
| Conveyor Length | Depend on your requirements |
| Type | Horizontal, Vertical |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sigma |
| Material Handling Capacity | 1-50 kg per feet |
| Automation Grade | Semi-Automatic |





₹ 230000 / UnitGet Latest Price
| Screw Diameter | 150 mm |
| Conveyor Length | 6 m |
| Capacity | 200 BPH |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | Depend on your requirements |
| Voltage | 230-240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Sigma |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:



₹ 174000 / UnitGet Latest Price
| System Type | Screw Conveyor |
| Application | Packing Line, Material Handling, Bulk Handling |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Type | Vertical |
| Industry | Automotive, Food, Pharma, Cement |
| Structure Material | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sigma |
| Length | 1-10 feet |
| Material Handling Capacity | 50-100 kg per feet |



₹ 216000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 5 TPH |
| System Type | Screw Conveyor |
| Screw Diameter | 6 inch (150 mm) |
| Length | 1-10 feet |
| Application | Bulk Handling, Packing Line, Material Handling |
| Type | Inclined |
| Industry | Automotive, Pharma |
| Brand | Sigma |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |




₹ 330000 / UnitGet Latest Price
| System Type | Screw Conveyor |
| Application | Material Handling, Packing Line |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Industry | Cement |
| Type | Spiral Conveyors |
| Voltage | 230-240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Handling Capacity | 1-50 kg per feet |
| Automation Grade | Manual |




₹ 177600 / UnitGet Latest Price
| Feeding Type | Screw |
| Material Handled | Powder |
| Capacity | 500–1000 kg/hr |
| Production Capacity | 1-2 ton/day |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 2 kW |
| Voltage | 440 V AC |
| Brand | Sigma |
Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
25, Shreenathji Estate, NR Panjab Natlonal Bank, Vatva G I D C Phase, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India





