Leading Manufacturer of bag filling machine with stitching and conveying, bag filling stitching with conveyor system, bag stitching conveyor, handy bag closer converised stitch machine, industrial bag stitching machine with belt conveyor and industrial bag closing machine with conveyor from Ahmedabad.





₹ 595000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 250 BAG / HOUR |
| Usage/Application | Industrial |
| Filling Product | Grain, Sugar, Chemical, Salt, Granule, Fertilizer |
| Filling Speed | 2-4 bag/min |
| Machine Type | Automatic |
| Machine Phase | Three Phase |
| Power | 2HP |




₹ 588000 / PieceGet Latest Price
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 400 Bag/ Hour |
| Filling Product | Powder, Granule, Fertilizer, Chemical, Grain, Sugar, Salt |
| Filling Speed | 4-6 bag/min |
| Machine Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sigma |












₹ 110000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Conveyor Type | Belt |
| Bag Size Range | 5 25 Kg |
| Belt Width | 300 mm |
| Application | Bag Handling |
| Throughput | 200 Bags Hr |
| Conveyor Length | 3 m |
| Structure Material | MS Powder Coated |
| Slat Width | 300 mm |
| Belt Material | Rubber |
| Sewing Head Brand | Revo |
Automatic Grade Automatic Semi-Automatic Manual
Model DA








₹ 159600 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Conveyor Type | belt |
| Bag Size Range | 25 50 Kg |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Capacity | 300 BPH |
| Slat Width | 400 mm |
| Sewing Head Brand | Revo |
| Bag Material | PP Woven, Jute, Laminated Bags |
| Max Stitch Length | 2mm |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |





₹ 234000 / UnitGet Latest Price
| Belt Type | PVC Belt |
| Conveyor Type | belt conveyor |
| Number of Needles | Single Needle |
| Belt Width | 500 mm |
| Bag Size Range | 25 50 Kg |
| Machine Type | Stationary with Conveyor |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Slat Width | belt conveyor |
| Number of Threads | Single Thread |
We offer for professional Industrial Bag Stitching Machine built around the sewing heads. The system features a conveyor system with speed of 20 meters per minute. The sewing head is controlled using a powerful electromagnetic clutch brake combination to ensure prompt run stop response from the press or release of the electric foot pedal. The screw lead inside the pillar is fully enclosed from dust. Rotating the wheel requires minimum effort to adjust the height of the sewing head from 250mm to 1000mm from the conveyor belt. Pillar with optional drive motor is also available to control sewing head height using an up/down electric switch. Low speed electric motor (940rpm, 3 phase) for operating the conveyor belt produces enormous torque to carry several number of filled bags placed on the conveyor at the same time with ease. BELT conveyor system is also available with specifications given by the customer and can also be used with other conveyor sewing heads.
Features:
•
•Sturdy design
•Low maintenance
•High operational fluency
Specifications:
•Presser Foot: up to 20mm
•Free Working Space: 320mm
•General Use: for Sewing The Heavy Material and Moccasin Shoes
•Mechanical Configuration: Flat-Bed




₹ 159000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor Type | Belt Over Slat |
| Machine Type | Conveyor Mounted |
| Machine Configuration | Portable |
| Bag Size Range | 25 50 Kg |
| Stitch Type | Single Thread |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Capacity | 250-300 BAG/HOUR |
| Bag Material | PP Woven Bag, Non Woven Bag, Jute Bag, HDPE Bag |
| Slat Width | 300 mm |
| Sewing Head Brand | Revo |
Specifications:




₹ 144000 / PieceGet Latest Price
| Conveyor Type | Belt Over Slat |
| Bag Size Range | 25 50 Kg |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Capacity | 5KG to 50KG Bag Stitching 400 Bags/hr |
| Slat Width | 300 mm |
| Sewing Head Brand | Revo |
| Bag Material | Laminated Bags, Jute, PP Woven |
| Brand | Sigma |
| Usage/Application | Pharma |
| Voltage | 400 V |
This bag closing machine with small economy handy stitching machine hold by column which up-down by mechanical jack and conveyor run by foot switch.
Specifications:
Packaging Material: Film
Usage: Out packing
Packaging Material Mechanical Properties: Bag Stitching Machine
Voltage(V/Hz): AC 380/50




₹ 160000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor Type | belt |
| Machine Configuration | Portable |
| Bag Size Range | 25 50 Kg |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Automatic Grade | Semi-Automatic, Manual, Automatic |
| Brand | Sigma |
| Max Stitch Length | 3mm |
| Capacity | 4-5 Bag/min |
| Max Sewing Speed | 3000-4000 stitch/min |
| Voltage | 230-240 V |




₹ 118000 / UnitGet Latest Price
| Sealing Type | Jaw Seal |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max Seal Length | 800 mm |
| Brand | Sigma |
| Model | HSM 20 |
| Voltage | 400-415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 5-50 kg |
| Driven Type | Pnumatic |
We Offer for PP Bag Sealing machine with Nitrogen flushing for 1kg to 10 kg bag.
Specifications:




₹ 375000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor Type | Belt Over Slat |
| Bag Size Range | 10 50 Kg |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Bag Material | HDPE |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Slat Width | 500 mm |
| Sewing Head Brand | Revo |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automatic Grade | Manual, Semi-Automatic, Automatic |
| Brand | Sigma |




₹ 174000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Conveyor Type | BELT |
| Machine Configuration | Portable |
| Bag Size Range | 10 50 Kg |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Slat Width | 300 mm |
| Sewing Head Brand | Revo |
| Bag Material | PP Woven, Laminated Bags, Jute |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |




₹ 158000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Conveyor Type | Belt |
| Machine Configuration | Portable |
| Bag Size Range | 5 25 Kg |
| Application | Bulk Material, Bag Handling |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Structure Material | MS Powder Coated |
| Model Name/Number | CBCM27 |
| Capacity | 5KG to 50KG 400 Bags/Hr |
| Slat Width | 300 mm |
| Load Capacity | 50 kg/m |
This system use in filled bag closing system. Stitching machine hold by column,which up-down as per bag height by mechanical jack.Conveyor run by foot switch.
Specifications:
Series: Sliding Door System
Glass Thickness: 8-12mm
Inside Package: Bubble Bags with Strong Carton Protect




₹ 153600 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Conveyor Type | Belt |
| Bag Size Range | 10 50 Kg |
| Application | Bag Handling |
| Throughput | 400 Bags Hr |
| Structure Material | MS Powder Coated |
| Model Name/Number | DA |
| Material | Plastic |
| Slat Width | 300 mm |
| Sewing Head Brand | Revo |
| Bag Material | Jute, PP Woven |

Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
No. 25/1, Shree Nathji Estate, Near B. S. N. L. Office, Near P. N. B., Phase- 1, Vatva, GIDC, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India











