We are leading manufacturers of Rice Packaging Machines and we looking buyer of Rice Packaging Machines from all over India.











₹ 330000 / PieceGet Latest Price
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Material | PP woven bag |
| Machine Type | Semi- |
| Packing Speed | 5-10 bag/min |
| Sealing Type | Stitching |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sigma |
| Capacity | 5 kg to 50 kg |
| Power Consumption | 0.37 Kw |
Paying optimum attention to the demands of our professionals, we are involved in manufacturing, supplying and exporting a wide range of Automatic Packing and Stitching Machine. With support of our diligent professionals, we manufactured the offered product making use of ultra-grade raw material.
Features:
Specifications:




₹ 355000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Packing Material | PP woven bag |
| Capacity | 5 kg to 12 kg |
| Power | 30-40 kW |
| Machine Capacity | 3 ton/ hour |
| Power Consumption | 440 |
| Voltage | 230-240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sigma |
| Automation Grade | Automatic |
This machine specially for 7 kg to 12kg puffed rice bag packing machine. Also offer for 400 gm to 500 gm Murmura Bag Filling Machine available.
Specifications:










₹ 336000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Packing Material | Jute bag |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 5 kg to 50 kg |
| Brand | Sigma |
| Power | 3 PHASE |
| Power Consumption | 0,5 |
| Model Name/Number | BWFS05 |
| Application | Raw rice |
| Machine Type | Semi-Automatic |
Rice Filling System
Features:
High efficiency
Low maintenance
Prolonged service
Specifications:
Material Type: Powder
Packaging Material: Film
Sealing Way: Pillow Sealing
Packing Material: Solid, Granule, etc
Average Speed: 5 Bags/Min




₹ 348000 / PieceGet Latest Price
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Filling Range | 50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 400 V |
| Bag Type | Stand Up Barrier, Metalized |
| Capacity | 250BPH |
| Material | Mild Steel |
| Brand | SIGMA |
Specifications:




₹ 438000 / PieceGet Latest Price
| Filling Capacity | 500-1000 g |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packing Material | LDPE bag |
| Capacity | 5 kg to 50 kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Voltage | 400 V |
| Brand | Sigma |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 1 Phase |
we are mfg of bag filling machine as per customers require. first visited our engineer at customers site,than design the machine as per material and space etc.This machine offered for Puffed Rice Packing Machine.
Specifications:





₹ 450000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Capacity | 500 - 3000 pouch / hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Material | PP woven bag |
| Packing Speed | 5-10 bag/min |
| Machine Type | Open mouth bagger |
| Sealing Type | Stitching |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three phase |
| Bag Type | Stand Up Barrier |




₹ 390000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Material | PP woven bag |
| Capacity | 250 Bags/Hour |
| Packaging Type | semi automatic |
| Packing Speed | 5-10 bag/min |
| Machine Type | Automatic, Semi-Automatic, Manual |
| Sealing Type | Stitching |
| Machine Capacity | 200 bag /hour |
| Usage/Application | grain, rice, wheat and granule packing |
In order to fulfill the varying demands of our clients, we are offering them a wide range of Soya Packing Machine. Owing the dedicated efforts of our professionals, we have been able to manufacture this product as per the clients' varying needs. Superior-grade raw material is used by our professionals in order to manufacture this product as per the clients' demands.
Features:
• Optimum performance
• High efficiency
• Low maintenance
Specifications:
• Material Type: Powder
• Feed Cylinder Structure: Multi-Room Feeding
• Filling Principle: Pressure
• Structure: Rotary
• Packaging Material: Plastic




₹ 462000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Weighing capacity | 2 ton |
| Automation type | Semi automatic |
| Application | Bag filling |
| Material | Mild Steel |
| Throughput | 5 bag/min |
| Material handled | Granules, Chemical, Grain |
| Frequency | 50 Hz |
| Structure material | SS304 |
| Control system | Microcontroller |
| Feeding type | Gravity |
Specifications:




₹ 390000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Material | LDPE bag |
| Power | 20 W |
| Brand | Sigma |
| Capacity | 5-50 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 400 V |
| Pulse Type | Urad dal, Moong dal, Chana dal, Toor dal, Whole pulses, Masoor dal |
| Frequency | 50 Hz |
We are manufacturer of Grain Bagging Machine for grain industries.Also provided total weighing, bagging and conveying systems as per customer''s requirement . Our machines are designed and manufactured adopting the latest technological developments in the field of accurate weighing. The weighing and bagging machines are available in different models like gravity/belt/screw feeder or vibrating feeder tray. These machines are available as a net or gross model, in mild steel or stainless steel construction.
Features:
Easy to program & operate
Three stage filling coarse,medium & fine
Can handle multiple recipes
Feather touch membrane keypad
Specifications:
Forming Function: Seal
Material Type: Grains, Seeds, Salt, Sugar, etc.
Packaging Material: Plastic, Fabric, etc
Controllers: Foot Switch, Hand Senser








₹ 399000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Capacity | 600 BPH |
| Packing Material | LDPEbag |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Bag Type | Stand Up Barrier, Metalized |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Seed Type | Vegetable seed, Oil seed, Flower seed, Hybrid seed, Field crop seed |
| Brand | SIGMA |
| Country of Origin | Made in India |

Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
No. 25/1, Shree Nathji Estate, Near B. S. N. L. Office, Near P. N. B., Phase- 1, Vatva, GIDC, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India








