We are provided all type solution of material handling. Like loose material transfer or finish good guny bag transfer one place to another place or loading-unloading in truck.





₹ 178000 / PieceGet Latest Price
| System Type | skip hoist |
| Application | Material Handling |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Type | Vibrating Conveyors, Vertical Conveyors, Spiral Conveyors |
| Material | Plastic, Stainless Steel, Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sigma |
| Capacity | 500 kg to 1500 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 60-100 feet, 20-40 feet, 10-20 feet, 1-10 feet |





₹ 210000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| System Type | Screw Conveyor |
| Application | Material Handling |
| Automation Level | Automatic |
| Industry | Cement |
| Speed | 30 - 230 rpm |
| Material | MS, Stainless Steel |
| Brand | Sigma |
| Diameter (mm) | 0.5 TO 1.5 FT |
| Length | 10-20 feet |
| Material Handling Capacity | 50-100 kg per feet |





₹ 308000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 50-100 kg per feet,150-200 kg per feet |
| Handled Material | Fertilizer, Coal, Sand, Lime, Ore, Clinker, Grain |
| Conveyor Type | Belt |
| Material | Stainless Steel |
| Belt Width | 40-60inch, 20-30 inch |
| Conveyor Length | 10 M |
| Inclination | Inclined |
| Brand | Sigma |
| Length | 40-60 feet, 20-40 feet |
| Operating Speed | 3-4 m/s, 2-3 m/s |
Our company has been acknowledged in offering Bulk Loading Container Conveyor to the clients. Bulk Loading Container Conveyor is made using quality assured material in compliance with latest medical industry standards and guidelines of expert professional. This product is hugely demanded by renowned clients and widely appreciated for effective result and other remarkable characteristics. Offered range is offered in various compositions and in different specifications as per need of clients. This product is well tested on various quality parameters.
Features:
High effectiveness
Optimum performance
Accurate composition





₹ 31200 / PieceGet Latest Price
| Discharge Height | 15 ft (4.5 m) |
| Capacity | 3-4 ton |
| Material | Stainless Steel |
| Model | BE25 |
| Voltage(V) | 440 V AC |
| Power(W) | 2-7 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sigma |
| Operating Height | 15 feet |
| Automation Grade | Semi-Automatic, Automatic |




₹ 395000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Skip Capacity | 250 kg |
| Application | Foundry |
| Drive Type | Wire Rope Winch |
| Power Source | 5HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Trolley Option | With Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 0.5 to 1 ton |
| Brand | SIGMA |
| Chain Length | 6-8 m |




₹ 395000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Skip Capacity | 250 kg |
| Application | Batching Plant |
| Drive Type | Electric Winch |
| Lift Height | 10 m |
| Power Source | 3 phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Skip Type | Front Discharge |
| Trolley Option | With Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 0.5 to 1 ton |











₹ 52000 / PieceGet Latest Price
| Belt Type | PVC Belt |
| Belt Width | 100 - 500 mm |
| Material | Mild Steel |
| Belt Thickness | 2 - 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity | AT1200 Stainless Steel Belt |
| Durability | Wear Resistant |
We fabricated all type conveyors as per customer require. This conveyor particular use in Truck Liner container feeding like 10 ton bag, 20 ton bag or loose material transfer one place to another place.








₹ 240000 / PieceGet Latest Price
| SS Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Belt |
| Application | Pharma, Food, Bakery, industrial, Dairy |
| Belt Width | 20-30 inch, 0-10 inch, 30-40 inch, 10-20 inch |
| Brand | Sigma |
| Length | 40-60 feet, 20-40 feet, 1-10 feet, 10-20 feet |
| Capacity | 100-150 kg per feet, 50-100 kg per feet, 150-200 kg per feet, 200-300 kg per feet, 1-50 kg per feet |
| Material | Aluminium, Stainless Steel, Rubber, Plastic |
| Usage/Application | Packaging |
| Operating Speed | 1-2 m/s, 0-1 m/s, 2-3 m/s, 3-4 m/s |




₹ 336000 / UnitGet Latest Price
| Usage | Packing Machine |
| Belt Width | 500 mm |
| Feed Capacity | 10 t/hr |
| Brand | SIGMA |
| Material | Mild Steel |
| Power | 3~220 kw |
| Usage/Application | Industrial |
| Pipeline Diameter | 108~426 mm |
| Air Pressure | 40-98 KPa |




₹ 348000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Usage | Packing Machine |
| Belt Width | 600 mm |
| Capacity | 5 to 10 Ton / Hr |
| Feed Capacity | 10 t/hr |
| Brand | Sigma |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 400 V |
| Material Handling Capacity | 50-100 kg per feet |
| Frequency | 50 Hz |
Specifications:

Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
No. 25/1, Shree Nathji Estate, Near B. S. N. L. Office, Near P. N. B., Phase- 1, Vatva, GIDC, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India








