Offering you a complete choice of products which include flat belt conveyor, bag straighter conveyor, belt conveyor system, infeed belt conveyor, v type belt conveyor and ms cleated belt conveyor.





₹ 216000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Conveyor Length | 3 m |
| Belt Width | 10-20 inch, 0-10 inch, 20-30 inch |
| Load Capacity | 100 kg/m |
| Type | Gravity Conveyor, Bucket Conveyor |
| Brand | Sigma |
| Length | 20-40 feet, 10-20 feet, 40-60 feet, 1-10 feet |
| Capacity | 150-200 kg per feet, 100-150 kg per feet, 50-100 kg per feet, 1-50 kg per feet |
| Material | Aluminium, Rubber, Stainless Steel, Plastic |
| Operating Speed | 2-3 m/s, 0-1 m/s, 1-2 m/s |




₹ 177600 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Conveyor Type | Flat Belt |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Belt Width | 20-30 inch |
| Conveyor Length | 5 m |
| Belt Material | PVC |
| Load Capacity | 100 kg/m |
| Frame Material | SS304 |
| Length | 10-20 feet |
| Capacity | 1-50 kg per feet |
| Operating Speed | 1-2 m/s |




₹ 114000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| System Type | Belt Conveyor |
| Conveyor Type | Belt |
| Application | Bulk Handling, Material Handling, Packing Line |
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Type | Vibrating Conveyors, Vertical Conveyors, custmize, Flexible Conveyors |
| Material | Aluminium |
| Material Handling Capacity | 150-200 kg per feet, 200-300 kg per feet, 100-150 kg per feet, 50-100 kg per feet, 1-50 kg per feet |
| Length | 1-10 feet, 20-40 feet, 40-60 feet, 10-20 feet, 60-100 feet |
| Speed | 120 m/min |




₹ 150000 / UnitGet Latest Price
| Conveyor Length | 8 m |
| Belt Width | 10-20 inch, 0-10 inch |
| Load Capacity | 100 kg/m |
| Type | Gravity Conveyor, Slat Conveyor, Bucket Conveyor |
| Brand | Sigma |
| Length | 40-60 feet, 20-40 feet, 10-20 feet, 1-10 feet |
| Capacity | 50-100 kg per feet, 100-150 kg per feet, 1-50 kg per feet |
| Material | Plastic, Stainless Steel, Rubber |
| Operating Speed | 1-2 m/s, 0-1 m/s, 2-3 m/s |




₹ 336000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Conveyor Type | Inclined |
| Material Handling Capacity | 1 Ton |
| Belt Width | 600 mm |
| Conveyor Length | 10 m |
| Type | Vertical Conveyors, Pneumatic Conveyors, Vibrating Conveyors |
| Capacity | 600bag/ hour |
| Usage/Application | bag transfer |
| Material | Aluminium , Stainless Steel, Rubber , Plastic, MS |
| Capacity (kg per feet) | 1 to 50, 100 to 150, 150 to 200, 50 to 100 |
| Length | 20-40 feet, 1-10 feet, 10-20 feet, 40-60 feet |







₹ 260000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Belt Width | 500 mm |
| Cleat Pattern | box type |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Brand | Sigma |
| Length | 12 feet long |
| Width | 1.5 feet |
| Coating machine | MS powder |
| Material | Mild Steel, Rubber |




₹ 102000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Structure | Open Frame |
| Conveyor Type | Belt |
| Food Grade | Food Grade |
| Belt Width | 10-20 inch, 30-40 inch, 0-10 inch, 20-30 inch |
| Material | Stainless Steel, Aluminium, Rubber, Stainless Steel##Stainless Steel##MS |
| Brand | Power Packaging |
| Type | Bucket Conveyor, Gravity Conveyor |
| Length | 40-60 feet, 20-40 feet |
| Capacity | 100-150 kg per feet, 50-100 kg per feet |
| Voltage | 415 V |
Being a customer-focused organization, Sigma Automation engaged in offering a wide assortment of Flat Food Belt Conveyor as per customer require size . All our offered belts conform their adherence with international quality standards. These belts meet the varied demands of food processing industry. Moreover, these full line homogeneous, embossed and reinforced conveyor belts are highly known in the market for their effective conveying and low maintenance cost.
Applications:
Specifications:




₹ 335000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Belt Width | 10-20 inch, 30-40 inch, >40 inch, 20-30 inch |
| Material | As per customer requirement will carry |
| Cleat Pattern | Chevron |
| Sidewall | Yes |
| Belt Type | Endless |
| Length | 1-10 feet, As per Client requirement |
| Capacity | As per Client requirement, 1-50 kg per feet |
| Operating Speed | >4 m/s, 2-3 m/s, 3-4 m/s, 1-2 m/s |
| Application Area | industrial |
| Thickness | 5 mm |
Keeping in mind all the quality parameters of company in mind, we are providing a wide array of Cleated Belt Conveyors. The products offered by our company are used in automotive, industrial and many more applications. Moreover, our Conveyor Belts can handle heavy loads and quality tested.
Features:
High in demand
Effective
Dimensionally accurate
Specification:
Dimension(L*W*H): Specific Models
Power(W): 2.2kw
Voltage: Requirement




₹ 248000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Feeding capacity | 50TPD |
| Belt width | 600 mm |
| Belt length | 10 m |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sigma |
| Motor power | 10 Kw |
| Feed particle size | 0-75 mm |
| Capacity | 2-100 t/h |





₹ 117600 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Belt Width | 400 mm |
| Conveyor Length | 3 m |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Sigma |
| Capacity | 50 to 100 (kg/feet) |
We are offered for food grade Green PVC belt conveyor as per customer require size and application.
Specifications:
Type: Conveyor Belt
Usage: Electrical Insulating Tape
Use: Conveyor Belt
Width: 10-2000m




₹ 21600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Design | Inclined |
| Bucket volume | 1 L |
| Capacity | 3 ton/ hour |
| Material | Mild Steel |
| Type | Bucket Conveyor |
| Brand | SIGMA |
| Application | Metallurgy |
| Thickness | 3mm - 50mm |
| Width | 350mm-2000mm |

Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
No. 25/1, Shree Nathji Estate, Near B. S. N. L. Office, Near P. N. B., Phase- 1, Vatva, GIDC, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India









