We are manufacturing of all type weigh metric load cell base bag filling machine. Machine filling bag as per customer requirements.





₹ 396000 / PieceGet Latest Price
| Filling Capacity | 10–25 kg |
| Number Of Heads | 1 Head |
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 440 V AC |
| Material | Mild Steel |
| Brand | SIGMA |
Offering Granules Filling Machine "the state of art technology" for the most reliable & best performance quality assurance. Bi direction communication design (optional) allows indicator function to be pack. Our offered machine is manufactured using optimum quality materials and cutting-edge technology in adherence to the industry laid standards to ensure a defect-free range.
Features:
Specifications:




₹ 474000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Range | 50 kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Bag Type | Stand Up Barrier |
| Capacity | 5 kg to 50 kg |
| Power Consumption | 2 Hp |
| Brand | Sigma |
| Material | M.S. and S.S. |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 468000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Type | Automatic |
| Filling Range | 25 kg |
| Packaging Type | Bags |
| Production Capacity | 3 ton/hr |
| Drive Type | Electrical |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Heads | 1 |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
| Bag Clamping | Automatic |
| Filling Mechanism | Gravity Feeder |




₹ 590000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | Open Mouth |
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Range | 50 kg |
| Production Capacity | 15–20 ton/hr |
| Capacity | 501- 1000 Pouch per hour |
| Filling Product | Sugar, Grain, sand, Salt, Granule, Fertilizer |
| Filling Speed | 4-6 bag/min |
| Packing Speed | 8-15 bags/min |
| Machine Phase | Three Phase |




₹ 348000 / PieceGet Latest Price
| Filling Range | 25-50 kg |
| Production Capacity | 5 ton/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
| Filling Mechanism | Gravity Feeder |
| Usage/Application | Industrial |
| Bag Type | Open Mouth |
| Brand | SIGMA |
| Capacity | 250 Bag/hour |
Specifications:




₹ 438000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Capacity | 5 TO 50 KG |
| Filling Product | Chemical, Powder, Fertilizer, Granule |
| Filling Speed | 2-4 bag/min |
| Machine Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 400 V |
| Brand | SIGMA |
| Frequency | 50 Hz |






₹ 490000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | Valve Bag |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Capacity | 250 Bags/Hour |
| Usage/Application | Cement |
| Filling Product | Powder, Cement |
| Filling Speed | 6-8 bag/min |
| Machine Phase | Three Phase |
| Power | 5Hp |
| Power Consumption | 7.5 HP |
| Brand | SIGMA |




₹ 345000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Capacity | 300BPH |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packing Material | PP woven bag |
| Packing Speed | 5-10 bag/min |
| Machine Type | Open mouth bagger |
| Sealing Type | Stitching |
| Brand | SIGMA |
| Model | BWFS05 |
| Digital Photo Control Unit | yes |




₹ 396000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Speed | 3-5 bag/min |
| Fill Range | 25-50 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 250 BAG/HOUR |
| Machine Type | Automatic |
| Filling System | Weigh Filler |
| Power Consumption | 7.5 HP |
| Brand | SIGMA |
Machine pack only valve type bag. Bag filled material and no require of stitching mostly used cement,grout powder,dry mortar material powder and other this type powder packed. This Machine is also known as a Semi Automatic Bagging Machine.
Specifications:




₹ 348000 / UnitGet Latest Price
| Filling range | 5-25 kg |
| Filling speed | 5-9 BAG/ MIN |
| No. of Filling Head | Single Head |
| Capacity | 1 5 KG |
| Machine Type | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 400 V |
| Packaging Material | Iron |
| Phase | 3 phase |
Our company has set benchmark in offering Augur Filling Machine to the clients. This product is widely appreciated by the clients due to robust structure, corrosion free and sturdy finish standards. Offered range is available in different customized designs and varied dimensions so that clients can choose as per their varying requirements. Augur Filling Machine is manufactured in accordance with the industry standards by making use of A1 best quality raw material and modern technology under the guidance of professionals.
Features:

Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
No. 25/1, Shree Nathji Estate, Near B. S. N. L. Office, Near P. N. B., Phase- 1, Vatva, GIDC, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India








