We are manufacturing of Weighmatric Filling Machine for silica sand and granule and powder material pack as per customer requirements.
We looking buyer of Weighmatric Filling Machine from all over India.











₹ 390000 / PieceGet Latest Price
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Capacity | 5 TO 50 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 10 HP |
| Voltage | 400 V |
| Brand | Sigma |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
Owing to our immense expertise in this domain, we have been able to manufacture, supply a commendable range of Silica Sand Bag Filling Machine. We are providing this product in order to meet the demands of various industries. Our professionals fabricated this machine with premier-grade raw material and other components incorporating latest technologies.
Features:
• High efficiency
• Convenient operations
• Low maintenance
Uses:
• Glass industry
• Fillers and extenders
• Silica brick manufacturing
• Specialty coatings
• Cleansers
Specifications:
• Forming Species: Bag Moulding
• Driven Type: Pneumatic
• Packaging: Bag
• Material: The Part Contact Goods Is Stainless Steel




₹ 450000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Capacity | 20 Kg to 50 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 20-30 W |
| Voltage | 400 V |
| Brand | Sigma |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Semi-Automatic |








₹ 756000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Line Type | Bagging Line |
| Line Speed | 5-6bag/min |
| Filling Range | 25 kg |
| Production Capacity | 3 ton/hr |
| Bag Type | Paper Bag, PP Woven Bag, HDPE Bag |
| Usage/Application | Industrial |
| Filling Product | Granule, Sugar, Grain, Fertilizer, Salt, Chemical |
| Filling Speed | 4-6 bag/min |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
| Machine Phase | Three Phase |




₹ 350000 / UnitGet Latest Price
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Capacity | 500-550 BPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 230 V AC |
| Brand | Sigma |
| Phase | 1 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
Sigma Automation with a proven track record can meet all your packing line automation needs with complementary supply / feed hoppers, discharge hoppers, bag holders for open-mouth and valve bags, convey sealing and stitching systems; check- weigher and go-no go attachments and also customized special purpose attachments and auxiliary attachments like de-dusting, dust-extraction complete solution with our own workshop and skilled staff.
The product line also includes applications like:
Specifications:










₹ 468000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Material | Granules |
| Capacity | 10 kg to 50 kg |
| Weigher Configuration | Linear |
| Number Of Heads | 1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Sigma |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Phase | 1 Phase |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 230-240 V |
We are a leading manufacturer and supplier of Weighmetric Bag Filling Machine that is manufactured for weighing a wide range of material, bag types and bag sizes. Manufactured using the best quality raw material and advanced technology, this equipment is available in various specifications as per the requirements of our clients. The offered equipment is widely acknowledged by our clients for their qualities like optimum performance, superior efficiency, high durability and longer service life.
Features:
Specifications:




₹ 470000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Capacity | 5 to 50 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 230-240 V |
| Brand | Sigma |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |










₹ 336000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Material | Powder |
| Capacity | 1-10 kg |
| Weigher Configuration | Linear |
| Number Of Heads | 2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Sigma |
| Phase | 1 Phase |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 230 V AC |
| Machine Type | Semi-Automatic |




₹ 396000 / UnitGet Latest Price
| Packing Speed | 3-5bag/min |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Brand | Sigma |
| Capacity | 10 Kg to 50 Kg |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Semi-Automatic |





₹ 330000 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Packing Speed | 3-5 pouch |
| Capacity | 250 B/ Hour |
| Pouch Capacity | 1-2 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 400 V |
| Packing Material | LDPE |
| Machine Capacity | 250BPH |
| Brand | Sigma |
| Model | SAGPM15 |
| Dimension(L*W*H) | 1200*1200*2100 mm |
Dry Fruits Packaging Machine we offer for 1 kg to 5kg bag weighing & packaging machine. Machine pack for single weigh hopper is 120 bag /hour and double weigh hopper is 250 bag/hour.
Features:
High efficiency
Lesser maintenance
Low power consumption
Specifications:
Forming Species: Box Molding
Driven Type: Pneumatic
Packaging: Tray
Operational Method: Form Fill Seal

Naresh Patel (Proprietor)
Sigma Instrumentation
No. 25/1, Shree Nathji Estate, Near B. S. N. L. Office, Near P. N. B., Phase- 1, Vatva, GIDC, Vatva Industrial Estate, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India







